zzs.lv

Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas deputāti sagatavojuši likumprojektu, kas paredz kredītiestādēm un enerģētikas nozarē strādājošajiem uzņēmumiem, kuri tirgus situācijas izmaiņu dēļ guvuši strauju peļņas pieaugumu, piemērot solidaritātes maksājumu.
To novirzītu veselības aprūpes finansēšanai, kurai Krišjāņa Kariņa valdība šā gada budžetā nav atvēlējusi pietiekamus līdzekļus.
Kā skaidro ZZS Saeimas frakcijas vadītājs Viktors Valainis, virkne Eiropas valstu ir spērušas līdzīgu soli, rodot papildus līdzekļus budžetā, ko izmantot sabiedrībai nozīmīgām vajadzībām.
„Veselības aprūpei šogad par pusmiljardu ir samazināts finansējums, ārsti sola streikot un brīdina par medicīnas pakalpojumu pieejamības pasliktināšanos pacientiem, bet premjers K.Kariņš tikai aicina uz reformām, lai meklētu trūkstošos līdzekļus sistēmas iekšienē,” norāda V.Valainis, akcentējot, ka tā vietā valdībai būtu jāmeklē pārdomāti risinājumi valsts budžeta ieņēmumu palielināšanai.
ZZS izstrādātais un izskatīšanai Saeimā iesniegtais Solidaritātes maksājumu likumprojekts paredz, ka Latvijā strādājošām kredītiestādēm un to filiālēm, dabasgāzes pārvades, sadales un uzglabāšanas, kā arī elektroenerģijas pakalpojumu sniedzējiem, kuriem peļņa par 45% pārsniedz pēdējo četru gadu vidējo, tiek piemērots solidaritātes maksājums 60 % apmērā.
Maksājuma iemaksu aprēķina un maksāšanas kārtību noteiktu Ministru kabinets, un tos sāktu piemērot ar 2022.gada finanšu pārskatu.
Iegūtos līdzekļus ZZS aicina izmantot veselības aprūpes pakalpojumu finansēšanai.
ZZS aicina likumu piemērot līdz 2025.gada 31.decembrim.
V.Valainis norāda, ka šāds solidaritātes maksājums tiktu piemērots vien dažus gadus un līdz ar to nevar būt ilgtspējīgs veselības aprūpes nozares finansējuma papildinājums. Tāpēc ZZS aicina K.Kariņa valdību nekavējoties uzsākt nopietnas diskusijas par veselības aprūpes finansēšanas modeli atbilstoši iedzīvotāju vajadzībām.

 

16.03.2023.