zzs.lv

Strauji pieaugot dzīves dārdzībai, nepieciešami nekavējoši un mērķtiecīgi pasākumi, kurus Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS) apkopojusi nabadzības mazināšanas likumprojektu paketē, kas iesniegta izskatīšanai Saeimā.
ZZS Saeimas frakcijas vadītājs Viktors Valainis uzsver: „Valdība līdz šim ir mēģinājusi problēmas risināt ar dažādu pabalstu izmaksu un kompensējot nelielu daļu no, piemēram, energoresursu cenu kāpuma. Ir skaidri redzams, ka šie pasākumi nav bijuši efektīvi, ko apliecina nesen publiskots pētījums, ka straujā dzīves dārdzības pieauguma apstākļos gandrīz pusei jeb 46% Latvijas mājsaimniecību finanšu situācija pērn ir pasliktinājusies, tostarp katrai sestajai mājsaimniecībai jeb 15% rocība sarukusi ievērojami”.
ZZS uzskata, ka situācijā, kad vairāk nekā piektā daļa Latvijas iedzīvotāju dzīvo zem nabadzības sliekšņa, ir jārīkojas nekavējoši. Turklāt eksperti neparedz, ka kritiski augstais cenu kāpums, kas pērn bija vidēji 17.3%, tuvākajā laikā būtiski kritīsies.
ZZS izstrādātajā dzīves dārdzības mazināšanas pasākumu plānā ir seši likumprojekti.
ZZS atkārtoti aicina samazināt pievienotās vērtības nodokli (PVN) līdz 5% pirmās nepieciešamības pārtikas precēm: pienam, piena produktiem (skābajam un saldajam krējumam, kefīram, rūgušpienam, paniņām, rjaženkai, pilnpiena un vājpiena biezpienam, jogurtam bez piedevām), maizei, svaigai un atdzesētai gaļai un zivīm, vistu un paipalu olām.
V.Valainis akcentē, ka pārtikas precēm cenas pēdējā gada laikā pieaugušas teju par trešdaļu, tāpēc nodokļa likmes mazināšana pirmās nepieciešamības precēm sniegtu būtisku atbalstu, īpaši iedzīvotājiem ar zemiem ienākumiem. ZZS piedāvā samazināto PVN likmi piemērot no šā gada 15.februāra.
Cenas strauji augušas arī medikamentiem, tāpēc, lai iedzīvotājiem būtu iespēja iegādāties tiem nepieciešamās zāles, ZZS piedāvā recepšu, bezrecepšu un kompensējamiem medikamentiem no šā gada 15.februāra piemērot samazināto 5% PVN likmi.
Īpaši krass cenu kāpums bijis vērojams energoresursiem, kas atsaucas uz iedzīvotāju izdevumiem par mājokļa apkuri un elektroenerģiju. Statistikas pārvaldes dati liecina, ka elektroenerģijai, gāzei un citam kurināmajam gada laikā cenas pieaugušas par 63.9%.
ZZS izstrādātajā dzīves dārdzības mazināšanas plānā piedāvāts līdz 0% samazināt PVN likmi dabasgāzei, tās pārvades un sadales pakalpojumiem, koksnes kurināmā piegādēm mājsaimniecības vajadzībām (malkai, koksnes šķeldām, zāģskaidām, briketēm, granulām u.c.), elektroenerģijai, tās pārvades un sadales pakalpojumiem, kā arī obligātā iepirkuma komponentēm.
Minēto nodokļa samazinājumu aicināts piemērot no šā gada 15.februāra līdz 2024.gada 30.aprīlim.
Teju visu preču un arī pakalpojumu izmaksas ietekmē degvielas cenu kāpums, tāpēc ZZS izstrādājusi priekšlikumus par akcīzes nodokļa likmes mazināšanu. Svinu nesaturošam benzīnam, tā aizstājējproduktiem un komponentiem (par 1000 litriem) ZZS aicina noteikt nodokļa likmi 359 eiro apmērā (esošo 509 eiro vietā), svinu saturošam benzīnam, tā aizstājējproduktiem un komponentiem (par 1000 litriem) – 444 eiro (esošo 594 eiro vietā), dīzeļdegvielai (gāzeļļai), tās aizstājējproduktiem un komponentiem (par 1000 litriem) 264 eiro (esošo 414 eiro vietā).
ZZS uzskata, ka tikai drosmīgi un kompleksi risinājumi ļaus sasniegt mērķi – sniegt nepieciešamo atbalstu iedzīvotājiem, tāpēc cer, ka kolēģi Saeimā atbalstīs izstrādāto dzīves dārdzības mazināšanas pasākumu plānu un uz laiku tiks samazināts nodokļu slogs.

 

28.01.2023.