zzs.lv

Saeimai noraidot Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) iesniegto lēmuma projektu, kas paredzēja uzdot valdībai izstrādāt atbalsta mehānismu elektroenerģijas lietotājiem, tādejādi kompensējot straujo elektrības cenu pieaugumu, ir kārtējo reizi pierādījies, ka šī brīža koalīcija strādā atrauti no valsts iedzīvotāju interesēm. “Koalīcija nespēj iedziļināties daudzu ģimeņu un uzņēmēju ikdienā, pa kuru “makiem” jau ir iesitusi Covid-19 krīze un šobrīd punktu pieliks enerģētikas krīze,” ZZS līdzpriekšsēdētājs Armands Krauze.
ZZS piedāvātais lēmuma projekts ļautu iesaldēt un kompensēt elektroenerģijas cenas mājsaimniecībām, valsts sektoram un uzņēmumiem. Piemēram, citās Eiropas Savienības (ES) valstīs ieviesti vairāki mehānismi, kas ļaus iedzīvotājiem būtiski pārvarēt pēdējo gadu smagāko energoresursu krīzi.
A.Krauze akcentē, ka valdības šī brīža ieviestie elektroenerģijas sadārdzināšanās kompensācijas mehānismi ir tik niecīgi, ka uz kopējā cenu kāpuma fona ne mājsaimniecības, ne arī uzņēmumi tos neizjutīs kā būtisku atbalstu. “Būtībā tie vairāk izstrādāti politiskai retorikai, lai jebkurā brīdī būtu iespējams argumentēt, ka  valdība kaut ko lietas labā ir darījusi. Taču rīcības imitācija nenozīmē rezultātu,” norāda ZZS līdzpriekšsēdētājs.
A.Krauze ir pārsteigts par Ekonomikas ministrijas argumentu par šobrīd meklēto risinājumu, kā kompensēt apkures tarifu kāpumu individuālajās mājās. “Lai gan uzskatu, ka arī šiem patērētājiem pienākas atbalsts, ir jāņem vērā, ka tā ir tikai daļa  sabiedrības. Savukārt elektroenerģijas cenu kāpums skar katru Latvijas iedzīvotāju.”
Saeimā iesniegtais lēmuma projekts paredzēja uzdevumu valdībai steidzami izstrādāt atbalsta mehānismu, kas varētu palīdzēt gan iedzīvotājiem, gan skolām, slimnīcām un muzejiem, gan arī uzņēmumiem pārvarēt augsto energoresursu cenu kāpumu. Priekšlikuma būtība bija nodrošināt elektroenerģijas kompensāciju 80% apmērā par cenas daļu, kas pārsniegtu projektā rosināto vidējo vairumtirdzniecības mēneša cenu – 80 €/MWh. Kompensācija būtu piemērojam laika periodā no 2021.gada 1. decembra līdz 2022.gada 30. aprīlim, to piemērojot ar atpakaļejošu datumu.
Jāatgādina, ka 2021. gada laikā vidējās mēneša elektroenerģijas vairumtirdzniecības cenas piedzīvoja vairākus netipiski straujus kāpumus jūnijā, septembrī un decembrī, kā rezultātā decembra vidējā cena 207,4 eiro/MWh pārsniedza 3,5-4 reizes iepriekšējo cenu līmeni. Tas savukārt palielināja arī 2021. gada vidējo elektroenerģijas cenu līdz 89,78 eiro/MWh. Rezultātā tautsaimniecībā ir krasi pieaugušas ražošanas izmaksas un produkcijas gala cenas visos segmentos. Patēriņa cenu pieaugums ir vidēji 7-8% robežās.
Izmaiņas tika rosinātas MK 2014.gada noteikumos Nr. 50 "Elektroenerģijas tirdzniecības un lietošanas noteikumi".

 

14.01.2022.