zzs.lv

Publiski izskanot informācijai par iespējamiem stingrākiem ierobežojumiem Covid-19 izplatības mazināšanai un pieļaujot pilnīgas sabiedriskās dzīves un saimnieciskās darbības noslēgšanu jeb lokdaunu (lockdown), Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) pieprasa Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam publiski sniegt detalizētu valdības rīcības plānu, kā šādā gadījumā tiks organizēta dažādu nozaru funkcionēšana, kā iedzīvotāji varēs saņemt nepieciešamos pakalpojumus un kā valdība kompensēs ierobežojumu rezultātā uzņēmējiem radītos zaudējumus. Savukārt, ja šādai situācijai nav savlaicīgi izstrādāts plāns, tad premjeram jāizvērtē sava atbildība šo divu gadu garumā un jāatkāpjas.
„Mēs rūpīgi ieklausāmies mediķu un citu ekspertu viedokļos un piekrītam, ka šobrīd epidemioloģiskā situācija prasa tūlītēju un izlēmīgu valdības rīcību. Diemžēl līdz šim valdības īstenotie pasākumi vīrusa izplatības mazināšanai bijuši haotiski un novēloti, kas mūs novedis neapskaužamā situācijā. Vienlaikus, ieviešot “lokdaunu”, valdībai jau sen bija jābūt skaidram, izsvērtam ieviešanas plānam vairākās nozarēs, efektīvam un precīzam ierobežojumu noteikšanas pamatojumam, kā arī skaidram izmaksu aprēķinam un atbilstoši rezervētam finansējumam. Un tikai tad, ja ir precīzs plāns un pieejami resursi tā realizācijai, tad ir cerība, ka šie ierobežojumi varētu strādāt. Ne mazāk svarīgi ir laikus darīt zināmus skaidrus un saprotamus kritērijus, kuriem iestājoties, lokdauns un ārkārtas stāvoklis valstī beigsies” uzsver ZZS līdzpriekšsēdētājs Edgars Tavars.
ZZS vēlas premjera skaidrojumu par iespējamu rīcības plānu izglītības jomā: kā tiks organizēts vispārizglītojošo, profesionālās un augstākās izglītības iestāžu darbs pilnīga lokdauna gadījumā: vai skolas ir gatavas izglītības procesu nodrošināt attālināti, vai tiks pagarināts skolēnu brīvlaiks rudenī un attiecīgi samazināts brīvlaika garums vasarā.
Tāpat svarīgs ir rīcības plāns sabiedriskās drošības un kārtības nodrošināšanai, ja tiktu ieviesta komandantstunda, kā ir pieļāvis veselības ministrs Daniels Pavļuts. ZZS vēlas noskaidrot, vai Valsts policija un pašvaldību policijas ir gatavas uzraudzīt stingrākus ierobežojumus un kā to paredzēts darīt: vai ar sodiem, kā iepriekš pērn ziemā, vai citām metodēm.
Ļoti aktuāls jautājums ir par veselības aprūpes nozares darbību. Valdībai ir bijis pietiekami ilgs laiks, lai mērķtiecīgi un pārdomāti ieguldītu līdzekļus slimnīcu kapacitātes palielināšanā un to darbības pielāgošanai Covid-19 pacientu pieauguma gadījumā. Tomēr tagad, kā konstatē, ZZS, ieklausoties mediķu izteikumos, Latvija atkal ir attapusies nopietnā krīzē. Līdz ar to ZZS aicina premjeru sniegt detalizētu informāciju par valdības rīcības plānu, kā nodrošināt gan Covid-19 pacientu atbilstošu ārstēšanu un aprūpi, gan citu medicīnas pakalpojumu sniegšanu iedzīvotājiem akūtas nepieciešamības gadījumos.
Arī uzņēmēji ir pelnījuši skaidrību par to, kā organizēt savu darbību: tirdzniecības un pakalpojumu sniedzējiem nepieciešama skaidra valdības vadītāja atbilde, kā tie varēs turpināt strādāt. Iedzīvotājiem arī lokdauna gadījumā ir jābūt iespējai iegādāties ne tikai pirmās nepieciešamības preces, bet arī siltas drēbes, tuvojoties ziemai, saimniecības preces un saņemt nepieciešamos sadzīves pakalpojumus, uzskata ZZS.
Papildus tam ZZS sagaida Ministru prezidenta skaidru informāciju par iespējamo valsts atbalstu tām nozarēm, kuras pilnīga lokdauna gadījumā nevarēs pilnvērtīgi strādāt: vai budžetā ir rezervēti līdzekļi šim mērķim un arī dīkstāves pabalstu izmaksai strādājošajiem.
„Šobrīd iedzīvotāji un uzņēmēji ar bažām raugās valdības virzienā un sagaida skaidras atbildes uz daudziem jautājumiem. Valdībai, pēc premjera teiktā, bijis tik daudz naudas, kā nekad, tomēr tas novedis nevis pie izlēmīgas un mērķtiecīgas rīcības, bet nepieredzēta haosa. Valdības vadītājam ir jāuzņemas atbildība par līdzšinējiem lēmumiem un jāatzīst sava sakāve krīzes situācijas priekšā, jāuzņemas politiska atbildība, atkāpjoties no amata” uzsver ZZS līdzpriekšsēdētājs Armands Krauze.
ZZS prasa premjeru informēt par Ministru kabineta 4.februārī atbalstīto Veselības ministrijas plānu Covid-19 drošības pasākumu piemērošanai pēc tā dēvētā luksofora principa: vai šis plāns tiek izmantots un kā tajā ietvertie pasākumi īstenoti līdz šim. Ne mazāk svarīgi sabiedrībai ir jau tagad zināt, kādi kritēriji Covid-19 izplatības ziņā tiks ņemti vērā, turpmāk pastiprinot vai samazinot valdības noteiktos ierobežojumus.

18.10.2021.