zzs.lv

Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) stingri iestājas par tiesu varas neatkarību un uzskata, ka tiesiskā valstī jebkāda iejaukšanās to darbā nav pieļaujama, tāpēc publiski izskanējušās ziņas par Valsts prezidenta Egila Levita centieniem ietekmēt Satversmes tiesas tiesneša izvēles procesu ir metusi nopietnu šaubu ēnu pār Ministru kabineta virzīto kandidāti Irēnu Kucinu. Šādā situācijā ZZS valde aicina I.Kucinu, neskatoties uz viņas kompetenci un iespējamo piemērotību amatam, pašu atteikties no kandidēšanas uz konstitucionālās tiesas tiesneša amatu.
ZZS Saeimas frakcijas deputāti iepriekš Saeimas Juridiskās komisijas sēdē atbalstīja I.Kucinas kandidatūru, un ZZS frakcija plānoja nākamnedēļ tikties ar tiesību zinātņu doktori, lai pārrunātu viņas redzējumu par Satversmes tiesas prioritātēm.
Tomēr pēc publiski izskanējušām ziņām, ka Valsts prezidents, kura padomniece ir I.Kucina, ir aicinājis atsevišķus Saeimas deputātus atbalstīt viņas kandidatūru apmaiņā pret labvēlīgu attieksmi pret valdību un tās ministriem, ZZS uzskata, ka Satversmes tiesas tiesneša izvēles un apstiprināšanas process ir diskreditēts un aicina I.Kucinu pašu no tā izstāties.
„Satversme un likums „Par tiesu varu” garantē tiesām un tiesnešiem neatkarību. Šobrīd pastāv nopietnas bažas, ka E.Levits ir piemirsis Valsts prezidenta zvērestā ietverto „Es turēšu svētus un ievērošu Latvijas Satversmi un valsts likumus” un mēģinājis ietekmēt Satversmes tiesas tiesneša apstiprināšanas procesu. Mēs neapšaubām I.Kucinas atbilstību šim amatam, tomēr uzskatām, ka prezidenta rīcība ir kompromitējusi kandidāti,” uzskata ZZS.
Vienlaikus ZZS aicina deputātes Inesi Voiku un Vitu Andu Tēraudu būt atbildīgām un atklāt sabiedrībai sarunas ar E.Levitu saturu, lai izbeigtu jebkādas tālākas spekulācijas un neskaidrības.

24.09.2021.