zzs.lv

Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas deputāti sagatavojuši un iesnieguši izskatīšanai parlamentā priekšlikumus grozījumiem Saeimas vēlēšanu likumā, lai ārzemēs dzīvojošajiem Latvijas pilsoņiem būtu iespējas nobalsot par tiem kandidātiem, kuri pārstāv vēlēšanu apgabalu, no kura attiecīgais vēlētājs izceļojis. Tas veicinās pilsoņu dalību vēlēšanās un ļaus diasporas pārstāvjiem saglabāt saikni ar Latviju, akcentē deputāti.
Šobrīd ārzemēs dzīvojošajiem nav iespējas nobalsot par tiem kandidētiem, kuri pārstāv to vēlēšanu apgabalu, no kura attiecīgais iedzīvotājs izceļojis. Arī citām vēlētāju grupām, kuras nav piederīgas Rīgas vēlēšanu apgabalam, ir jābalso par Rīgā iesniegtajiem deputātu kandidātiem, kas ir pretrunā ar likuma 3.pantu, kas nosaka, ka vēlētājam ir tiesības vēlēt jebkurā vēlēšanu apgabalā.
ZZS ieskatā, mainot vēlēšanu likumu, ārvalstīs dzīvojošo pilsoņu dalība vēlēšanās pieaugs. Pēc Ārlietu ministrijas datiem, ārpus Latvijas pastāvīgi dzīvo vairāk nekā 370 000 Latvijas valstspiederīgo, no tiem lielākā daļa izbraukusi pēdējo desmit gadu laikā. Latvijas pilsoņu, kuru dzīvesvietas adrese norādīta ārvalstīs un kuri uz sasnieguši 18 gadu vecumu, skaits ir 136 871. Pēdējās Eiropas Parlamenta vēlēšanās 2019.gadā pasta balsošanai bija pieteikušies 1290 vēlētāju. Kopā ārvalstīs nobalsojušo skaits bija 3235 vēlētāju.
Kā ir norādīts Eiropas Komisijas ziņojumā, vēlētāju aktivitāte ir aktuāla problēma visās demokrātiskajās valstīs. Mobilo pilsoņu ļoti zemais aktivitātes līmenis ir satraucošs faktors, jo pastāv reāls risks, ka viņi neizmanto savas vēlēšanu tiesības ne savā piederības, ne uzņēmēja valstī. Tas viņus pilnībā izslēdz no jebkādas demokrātiskas līdzdalības.
Saeimas vēlēšanu likumā ZZS aicina noteikt, ka vēlētāji, kas balso ārvalstīs vai uz kuģiem izveidotajos vēlēšanu iecirkņos, norāda vēlēšanu apgabalu, par kurā pieteiktajiem deputātu kandidātiem vēlas nobalsot, saņem visas norādītajā vēlēšanu apgabalā pieteikto kandidātu sarakstu vēlēšanu zīmes, un viņu balsis pieskaita attiecīgā vēlēšanu apgabalā nodotajām balsīm. Līdzīga kārtība būtu arī attiecībā uz balsošanu pa pastu.
ZZS aicina Saeimu sagatavoto likumprojektu iekļaut tuvākās parlamenta ārkārtas sēdes darba kārtībā.

25.02.2021.