zzs.lv

Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas deputāti sagatavojuši parlamenta lēmumprojektu, lai uzdotu prokuratūrai veikt pārbaudi tiesiskos un faktiskos apstākļus, lēmuma pieņemšanā atteikties no lielākas "BioNTech" un "Pfizer" vakcīnu devu piegādes, noskaidrojot iesaistīto institūciju un amatpersonu rīcības tiesiskumu un pamatojumu.
ZZS Saeimas frakcijas deputāts Viktors Valainis norāda, ka šobrīd, ārkārtējās situācijas laikā, valsts amatpersonu rīcība ir vērtējama un sverama ievērojot tās virsuzdevumu – sabiedrības veselības un dzīvības aizsardzība.
Saeimas lēmumprojektā akcentēts, ka Ministru prezidents ir atbildīgs par valdības darbu, sadarbību starp ministrijām un kopējo valdības stratēģiju, kā arī par efektīvu un operatīvi organizētu darbu, lai aizsargātu Latvijas iedzīvotāju veselību un dzīvību. ZZS deputāti uzskata, ka valsts amatpersonu rīcība, nelemjot un nesasaucot valdības sēdi par iespēju iegādāties valsts iedzīvotājiem vitāli svarīgo vakcīnu, arī pēc ārlietu ministra Edgara Rinkēviča atgādinājuma, ir neatbilstoša Latvijas iedzīvotāju kritiski svarīgajām interesēm tikt pasargātiem no cilvēku dzīvībām bīstamā vīrusa tālākas izplatības.
Ārlietu ministrs publiski paudis, ka 2020.gada 21.decembrī laikā no plkst.20.00 informējis premjerministra biroju un Veselības ministriju, ka "BioNTech" un "Pfizer" vakcīnu piedāvājums ir spēkā, un vēl līdz pusnaktij ir iespējams rezervēt Latvijai paredzētās vakcīnas.
Tādējādi Latvijas augstākajām valsts amatpersonām bija vismaz četras stundas laika, lai tiktu pieņemts valsts interesēm atbilstošs lēmums un tas netika izdarīts. “Amatpersonu bezdarbības dēļ cilvēki var zaudēt dzīvības, tiks traucēta uzņēmējdarbība un bremzēta ekonomika, paildzināsies laika periods, kad bērniem un jauniešiem nebūs iespējamas mācības klātienē, kas graujoši ietekmē mācību kvalitāti un sabiedrības garīgo veselību,” uzsvērts ZZS sagatavotajā lēmumprojektā.
ZZS aicina saeimu lemt par nepieciešamību izvērtēt amatpersonu atbildību un Covid 19 vakcīnu portfeļa veidošanas procesa atbilstību lietderības apsvērumiem, labas pārvaldības principiem un galvenais, sabiedrības dzīvības un veselības saglabāšanai.
Ievērojot Prokuratūras likuma 16. pantā noteikto, ka prokuroram ir pienākums veikt nepieciešamos pasākumus personu un valsts tiesību un likumīgo interešu aizsardzībai, ja faktus par likuma pārkāpumu uzdod pārbaudīt Valsts prezidents, Saeima vai Ministru kabinets, ZZS aicina Saeimu uzdot prokuratūrai veikt pārbaudi un noskaidrot tiesiskos un faktiskos apstākļus, lēmuma pieņemšanā atteikties no lielākas "BioNTech" un "Pfizer" vakcīnu devu piegādes, iesaistīto institūciju un amatpersonu rīcības tiesiskumu un pamatojumu. 

04.02.2021.