zzs.lv

Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) valde nolēmusi vērsties pie Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa, lai saņemtu skaidrojumu par izglītības procesa organizēšanu ārkārtējās situācijas laikā, tai skaitā iespējām skolēniem attālināti apgūt izglītības programmās noteiktās zināšanas un prasmes. Vienlaikus ZZS mudina valdības vadītāju vērtēt izglītības un zinātnes ministres Ilgas Šuplinskas darbību un atbilstību amatam, par ko saņemti iebildumi no vairākām sabiedriskām organizācijām.
Izglītības un zinātnes ministre I.Šuplinska ir sniegusi dažādus skaidrojumus par mācību procesa organizēšanu, tostarp atzinusi, ka skolu spējas nodrošināt attālinātās mācības ir ļoti atšķirīgas. ZZS valdes ieskatā, tas rada pamatotas bažas par izglītības kvalitāti un iespējām visiem skolēniem pilnvērtīgi piedalīties mācību procesā.
ZZS aicina valdības vadītāju skaidrot, kā tiek nodrošināts, lai visās izglītības iestādēs visi izglītojamie varētu piedalīties attālināto mācību procesā, ievērojot to, ka pagājušā mācību gada nogalē ar lielu novēlošanos atsevišķas skolas tika pie datoriem un viedierīcēm, tomēr ne visas. Pašvaldībās izpētītais liecina, ka atbilstoša datortehnika aizvien ir iztrūkstoša daudzās skolās un ģimenēs, īpaši laukos.
„Nav pieļaujams, ka daļai skolēnu iespējas piedalīties attālinātā mācību procesā tiek ierobežotas. Šāda diskriminācija, atbildīgajai ministrijai ilgstoši nerisinot situāciju ar viedierīču pieejamību, ir traģiska. Izglītības un zinātnes ministrija nav ņēmusi vērā situāciju pavasarī un laikus sagatavojusies attālinātajam mācību procesam, tostarp kompetencēs balstītā mācību satura ieviešanai. Tādējādi pedagogi, skolēnu vecāki un paši skolēni pakļauti nevajadzīgam stresam,” uzskata ZZS.
ZZS valde vēlas detalizētu informāciju, kā pamatizglītības un vidējās izglītības iestādes attālinātā režīmā var nodrošināt, lai visi skolēni spētu apgūt izglītības programmās noteiktās zināšanas un prasmes. Izglītības un zinātnes ministrija nav sniegusi norādījumus attiecībā uz centralizētajiem eksāmeniem un pārbaudes darbiem mācību gada beigās, tāpēc skolēnu vecāki jau sākuši vākt parakstus, lai tiktu atcelti 2021. gadā noteiktie valsts pārbaudes darbi un eksāmeni Latvijas skolās.
Jau iepriekš ZZS valde aicināja Ministru prezidentu neatstāt bez ievērības Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) un Rektoru padomes pieprasījumus un lemt par izglītības un zinātnes ministres I.Šuplinskas demisiju. Kā akcentēja Rektoru padome, “ministre I.Šuplinska grauj augstskolu starptautisko prestižu, par ko jau saņemti signāli no ārvalstu sadarbības partneriem, vēlas likvidēt demokrātiju akadēmiskajā vidē, kā arī neuzticas nozarei un nav spējusi iegūt nozares uzticēšanos sev”.
ZZS valde uzskata, ka vairāku sabiedrisku organizāciju izteiktie pamatotie iebildumi pret notiekošo izglītības nozarē ir pamats, lai valdības vadītājs atbildīgi vērtētu ministres darbu un pieņemtu atbilstošus lēmumus.

28.01.2021.