zzs.lv

Koalīcijas piedāvātās izmaiņas autoratlīdzību regulējumā ir  sasteigtas, tās radīs grūtības nodokļu maksātājiem un rezultāti nodokļu  ieņēmumos nebūs tādi, kādus sagaida valdības pārstāvji, debatēs  Saeimā pauda deputāte Dana Reizniece-Ozola (ZZS).
Saeimas vairākums šodien noraidīja opozīcijas deputātu priekšlikumu saglabāt autoratlīdzības maksātājiem pašreizējo nodokļu maksāšanas kārtību. Attiecīgo priekšlikumu bija rosinājuši Zaļo un zemnieku savienības parlamentārieši Reizniece-Ozola, Viktors Valainis, Gundars Daudze, Jāns Dūklavs, Janīna Jalinska, Māris Kučinskis un Raimonds Bergmanis.
Parlamenta debatēs Reizniece-Ozola aicināja atbalstīt opozīcijas rosinājumu, kas paredzētu, ka arī turpmāk Valsts ieņēmumu dienestam (VID) būtu jāvērtē darījuma ekonomiskā būtība, vērtējot, vai ir piemērojams autoratlīdzības regulējums.
Koalīcijas aprakstītā situācija, ka ne vienmēr autoratlīdzību regulējums tiek izmantots atbilstoši, ir radusies tāpēc, ka VID nav pildījis savus pienākumus, pauda deputāte. Viņa norādīja, ka, ja šī sērga nebūtu ielaista, tad arī nebūtu šādu bažu.
Politiķe arī vērsa uzmanību, ka mākslinieki iepriekš rosināja noteikt progresivitāti autoru ienākumiem, taču par to nav pēc būtības diskutēts. Reizniece-Ozola arī akcentēja, ka ir plašs autoratlīdzību saņēmēju loks, kuriem valdība nav paredzējusi papildu atbalstu un kuri pēc pieņemtajām izmaiņām "paliks ārpus borta" jeb bez nepieciešamā atbalsta.
Saeimas Juridiskais birojs, kā arī opozīcijas politiķi iepriekš pauda, ka iedzīvotājiem būs ļoti grūti īsā laikā izprast "īpaši sarežģītās" nodokļu izmaiņas, kas sākotnēji bija piedāvātas attiecībā uz autoratlīdzību saņēmējiem.
Saistībām ar šīm izmaiņām kompensācijas radošajām personām un medijiem nākamajā gadā plānots piešķirt ap 1,7 miljonus eiro.
Paredzēts, ka nākamā gada otrajā pusgadā personai, kas saņem autoratlīdzību un nav reģistrējusi saimniecisko darbību, ienākuma izmaksātājs ietur nodokli 25% apmērā, no kura 80% tiek novirzīti valsts sociālās apdrošināšanas obligātajai iemaksai, bet 20% – iedzīvotāju ienākumu nodoklī.

27.11.2020.