zzs.lv

Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) valde, ceturtdien, 26.novembrī, tiešsaistes tikšanās laikā ar Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) vadību, nolēma atbalstīt pedagogus pārstāvošo organizāciju tās centienos panākt nozīmīgāku atbalstu izglītības jomai no valsts. Noslēdzoties 2021.gada valsts budžeta izskatīšanai Saeimā, kurā koalīcijas deputātiem vēl ir iespēja labot iepriekš valdības piedāvāto projektu, ZZS vērtēs, vai pamatotās prasības palielināt finansējumu vairākās programmās ir izpildītas, lai lemtu par atbalstu izglītības un zinātnes ministres Ilgas Šuplinskas demisijas rosināšanai.
LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga ZZS valdi informēja, ka arodbiedrība nolēmusi prasīt I.Šuplinskas demisiju, jo LIZDA sagatavotie priekšlikumi un prasības palikušas bez ievērības: ministre bijusi gatava atbalstīt tikai vienu no 15 LIZDA prasībām, divas prasības tiktu atbalstītas daļēji, kamēr pārējās – pilnībā ignorētas.
LIZDA pauž neizpratni par jaunām prasībām pedagogu darbam, īpaši ievērojot to, ka valstī ir izsludināta ārkārtējā situācija un mācības lielākoties notiek attālināti. Tas „izgaismo” vairākus problēmjautājumus: trūkst informācijas tehnoloģiju gan skolēniem, gan skolotājiem un attālinātais darbs notiek paaugstināta stresa apstākļos, kas ietekmēs izglītības kvalitātes rādītājus.
ZZS valde akcentēja pašvaldību būtisko lomu izglītības procesa nodrošināšanā. Tomēr, nākamgad, kad valdība iecerējusi par vairāk nekā 90 miljoniem samazināt pašvaldību budžetus, vietvaru spēja atvēlēt papildu finansējumu izglītībai: gan skolām, gan bērnudārziem, mazināsies. Līdz ar to ZZS aicina arī Ministru prezidentu aktīvi iesaistīties, lai sociālais dialogs ar izglītības darbinieku arodbiedrību būtu izdevies un ļautu uzlabot situāciju izglītības nozarē.
ZZS Saeimas frakcijas deputāti 2021.gada budžeta projektā iesnieguši virkni priekšlikumu par valsts atbalsta palielināšanu izglītībai, tai skaitā par papildu finansējumu 22 miljonu euro apmērā kompetencēs balstītā izglītības satura ieviešanai, par 21 miljonu euro – pirmsskolas izglītības iestāžu pedagogu daļējai darba samaksas finansēšanai no valsts budžeta, par 13 miljoniem euro –  finansējumam pedagogiem ar attālināto darbu saistīto izdevumu segšanai u.c.
ZZS valde vienojās pēc 2021.gada valsts budžeta projekta izskatīšanas Saeimā vēlreiz izvērtēt izglītības nozarei piešķirtā finansējuma atbilstību gan likumos noteiktajam, gan reālajām vajadzībām, lai pēc tam lemtu, vai atbalstīs atbildīgās ministres I.Šuplinskas demisijas pieprasīšanu.

26.11.2020.