zzs.lv

Ja Ministru prezidentu A.K.Kariņu balstošā koalīcija ir snaudoša, tad Latvijas tautai ir jāiedarbina traktori un jāpaceļ balss. 5. martā mums ir iespēja parādīt, kam pieder vara valstī un kuru intereses nevar klaji ignorēt.
Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) valde trešdienas, 4. marta, sēdē vienojās paust stingru atbalstu iedzīvotāju iniciatīvai ar protesta akciju starpniecību paust viedokli par administratīvi teritoriālās reformas virzību.
Ceturtdien, 5. martā, kad Saeima otrajā lasījumā sāks skatīt Administratīvi teritoriālās reformas likumprojektu, daudzviet Latvijā uz galvenajiem autoceļiem novadu iedzīvotāji rīkos protesta akcijas, lai pievērstu uzmanību nedemokrātiskajam viedam, kā valdošā koalīcija plāno veikt izmaiņas novadu robežās.
“Strādājot komisijā, esmu guvis apliecinājumu, ka Pašvaldības kopumā nav pret reformu, vai apvienošanos, jautājums ir par to, kādā veidā tā tiek īstenota. Manuprāt, tam jānotiek kopā ar pašvaldībām, nevis Vecrīgas kabinetos” uzskata Viktors Valainis.
„Jau no pirmsākumiem šīs valdības virzītā administratīvi teritoriālā reforma ir uzskatāma par vienkāršu robežu pārbīdīšanu. Nav definēti ne reformas mērķi, ne konkrēti kritēriji pašvaldību apvienošanai, ne arī sagaidāmie ieguvumi novadu iedzīvotājiem pēc reformas. Ignorējot pašvaldību un, galvenais, to iedzīvotāju viedokļus, atbildīgais ministrs un valdība kopumā cenšas visiem spēkiem panākt savu,” atzīst ZZS valdes priekšsēdētājs Edgars Tavars.
ZZS allaž ir aizstāvējusi pašvaldību un reģionu intereses, tāpēc politiskā apvienība ir pret šādu veidu, kā tiek īstenota administratīvi teritoriālā reforma. Latvija ir demokrātiska valsts un sabiedrības līdzdarbošanās lēmumu pieņemšanā ir būtiski svarīga. Tāpēc, īpaši jautājumā par vietvaru reformēšanu, nevar pieļaut to, ka iedzīvotāju intereses un viedokļi paliek nesadzirdēti.
ZZS ir vairākkārt aicinājusi valdību veidojošo Saeimas frakciju deputātus ieklausīties pašvaldību vadītājos, kuri apliecina, ka Saeimas Administratīvi teritoriālās reformas komisija pēc būtības nevērtēja iedzīvotāju paustos viedokļus un deputāti balsoja tikai tā, kā iepriekš bija vienojušies.
“Laukos un novadu pilsētās dzīvojošiem pilsoņiem ir Satversmē un starptautiskos dokumentos nostiprinātās pilsoņu tiesības piedalīties pašvaldību lietu pārvaldīšanā, kas ir viena no demokrātijas izpausmēm. Tagad demokrātija ir apdraudēta. Reģionālās reformas virzītāji merkantīlu politisku interešu vadīti rupji ignorē iedzīvotāju tiesības pašiem lemt par savu novadu nākotni, tādēļ laiks ir celties un parādīt, ka Latvijā vara pieder tautai.” uzskata Latvijas Zemnieku savienības priekšsēdētājs Armands Krauze.

04.03.2020.