27.12.2013

Barča: nākamgad būtiski ir strādāt pie jaunā veselības aprūpes finansēšanas likumprojekta


Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča (Zaļo un zemnieku savienība) norāda, ka viens no būtiskajiem parlamenta uzdevumiem sociālajā jomā nākamgad būs darbs pie likumprojektiem, kuri paredz obligātās veselības apdrošināšanas ieviešanu Latvijā, sasaistot valsts apmaksātu veselības aprūpi ar iedzīvotāju ienākuma nodokļa nomaksu.

"Šī ideja gaisā virmo jau ilgāku laiku, un beidzot tā guvusi savu ietvaru arī likumprojektos, kas Saeimā atbalstīti pirmajā lasījumā. Jāatzīst gan, ka obligātā veselības apdrošināšana piedāvātājā veidolā jau raisījusi neviennozīmīgu reakciju un daudzus deputātu jautājumus. Reformas piedāvājumu vērtēsim ļoti rūpīgi, īpaši ņemot vērā, ka tā skar teju ikvienu valsts iedzīvotāju," viņa uzsver.

Vienlaikus Barča norāda, ka deputāti par iecerēto reformu atbildīgos ierēdņus iztaujājuši jau vairākkārt, taču galvenie jautājumi nav līdz galam atbildēti – kāds labums no izmaiņām būs iedzīvotājiem, kas praktiski mainīsies pacientiem, kad tiks paplašināts valsts apmaksāto pakalpojumu grozs un samazināsies pacientu līdzmaksājumi.

"Grozījumi palīdzēs pārkārtot veselības aprūpes finansēšanas sistēmu, bet kāds labums no tā būs pacientiem – jautājums paliek atklāts," uzskata komisijas vadītāja.

Nākamajā sesijā joprojām aktuāli būs plānotie Darba likuma grozījumi, jo diskusijas par vairākiem jautājumiem, kurus sociālajiem partneriem nav izdevies saskaņot likumprojekta sagatavošanas gaitā, nu pārcēlušās uz Saeimas komisijas sēdēm. Līdztekus tiem – izmaiņas arodbiedrību regulējumā, kas modernizāciju nav pieredzējis kopš deviņdesmito gadu sākuma.

Jauno veselības aprūpes finansēšanas kārtību plānots ieviest no 2015.gada 1.jūlija, kad tiks izveidots valsts veselības apdrošināšanas  pakalpojumu saņēmēju reģistrs. Tā būs informatīva datu bāze par personu tiesībām uz valsts veselības apdrošināšanas pakalpojumiem.