10.11.2011

"Hipotēkas bankas" sadalīšana un komercdaļas pārdošana neatbilst Latvijas nacionālajām interesēm


Latvijas Hipotēku un zemes bankas ("Hipotēku bankas") sadalīšana un komercdaļas pārdošana neatbilst Latvijas nacionālajām interesēm, uzskata Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) valdes priekšsēdētājs Raimonds Vējonis.

ZZS apšauba valdības un Finanšu ministrijas līdzšinējo rīcību un kompetenci, pieņemot lēmumus par nacionālās bankas sadali un komercdaļas pārdošanu atbilstoši finanšu konsultantu "SEB Enskilda" ieteikumiem.

Tāpēc ZZS aicina pārskatīt lēmumu par bankas pārdošanu un izmeklēt šādu lēmumu pieņemšanas pamatotību.

ZZS uzskata, ka lēmumi par "Hipotēku bankas" sadali un pārdošanu ir pieņemti nolaidīgi un slepenība tiek izmantota kā aizsegs nacionālajām interesēm neatbilstoša darījuma veikšanai. Šāda rīcība raisot pamatotas aizdomas par iespējamu personisku ieinteresētību.

"Ir acīmredzami, ka Skandināvijas valstu bankām ir spēcīgi lobiji Latvijas valdības aprindās - nacionālās bankas komercdaļas pārdošanas stratēģijas izstrāde un pārdošana uzticēta Zviedrijas kapitāla intereses pārstāvošas bankas konsultāciju uzņēmumam, kā rezultātā pat "labākais" piedāvātais scenārijs par pelnošas un stabilas bankas pārdošanu paredz 28 miljonu latu zaudējumus. Kopējie zaudējumi var sasniegt pat 100 miljonus latu," norāda Vējonis.

Ministru prezidents Valdis Dombrovskis publiskajā telpā paudis viedokli, ka valdībai nav citu iespēju, kā rīkoties, jo komercdaļas pārdošanu uzspiežot Eiropas Komisijas Konkurences ģenerāldirektorāts, jo banka divas reizes ir saņēmusi valsts atbalstu. "Jāatgādina, ka valdībai un Finanšu ministrijai bija divi gadi, lai izstrādātu Latvijai kā valstij izdevīgu bankas pārveides plānu vai pārliecinātu Eiropas Komisiju par citu scenāriju īstenošanu. 2009.gadā parakstītā vienošanās par starptautiskā aizdevuma saņemšanu neparedzēja kategorisku prasību pārdot valstij piederošo banku, bankas pārveides plāna izstrāde bija Finanšu ministrijas atbildība, un valdībai bija jāpieņem valstij izdevīgs lēmums," skaidro R.Vējonis.

ZZS sola vērsties Saeimas Pieprasījumu komisijā ar iesniegumu Ministru kabinetam sniegt parlamentam detalizētu informāciju par pieņemtajiem lēmumiem un to pamatotību. ZZS aicinās iesaistīties Valsts prezidentu Andri Bērziņu, lai visaugstākajā līmenī sāktu sarunas par šādu Latvijas valstij neizdevīgu lēmumu īstenošanas apturēšanu.