24.11.2011

ZZS: „Lai Dombrovskis nemaz nebrauc atpakaļ no Lietuvas, kamēr nav panākta vienošanās par Krājbankas glābšanu!”


Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS) ar Latvijas Zaļās partijas (LZP) atbalstu pieprasa premjeram Valdim Dombrovskim panākt, lai Lietuvas valdība dzēš iztrūkumu AS "Latvijas Krājbanka" pamatkapitālā, un nebrauc atpakaļ, kamēr šāda vienošanās nav panākta!

V.Dombrovskim un Finanšu un kapitāla tirgus uzraudzības komisijas (FKTK) pārstāvjiem piektdien paredzētas Latvijas – Lietuvas valdību sarunas, kurās ZZS aicina premjeru būt nelokāmam un panākt, ka Lietuvas valdība iestājas par "Snoras" bankas glābšanu un tās meitasuzņēmuma "Latvijas Krājbanka" pamatkapitālā ieguldītu nepieciešamos aptuveni 100 miljonus latu, līdzīgi kā savulaik Latvija to izdarīja izglābjot no bankrota Lietuvas tirgū strādājošo Parex bankas meitasbanku AB Parex bankas.

Atgādinām, ka Latvijas valsts, 2008. un 2009. gadā vairākkārt ieguldīja valsts līdzekļus AB Parex bankas pamatkapitāla palielināšanā, nodrošinot bankas darba nepārtrauktību un tās klientu interešu ievērošanu. ZZS uzskata, ka tas būtu ne tikai taisnīgi un solidāri, ja kaimiņi Latvijai tagad izrādītu līdzīgu žestu, bet tas arī stiprinātu abu valstu ekonomisko stabilitāti un savstarpējās diplomātiskās attiecības.

Šodien ZZS uzaicinājumam uz sarunām atsaucās FKTK vadība. Tomēr, noklausoties FKTK vadītājas Irēnas Krūmanes sniegto informāciju par atbildīgās finanšu tirgus uzraudzības komisijas darbu saistībā ar situāciju "Krājbankā", ZZS vērš valdības uzmanību uz nopietniem apstākļiem, kas FKTK piedāvātā risinājuma gadījumā joprojām neatrisina finanšu pakalpojuma jautājumu, jo īpaši 200 000 klientu Latvijas laukos.

Atslēdzot AS "Latvijas Krājbanka" bankomātus no kopējās finanšu norēķinu sistēmas, bez iespējas izņemt skaidru naudu paliek liela daļa cilvēku, kas dzīvo tādās administratīvajās teritorijās, kur vairāku desmitu kilometru attālumā kā vienīgais pieejamais ir tieši "Krājbankas" bankomāts. Turklāt, esot arī citas bankas klientam, nav iespējams izņemt naudu "Krājbankas" bankomātos, norāda ZZS. Šādās teritorijās bez iztikas līdzekļiem vai iespējas tos pielietot paliek pilnīgi visi iedzīvotāji! Jo jāpiemin fakts, ka arī tirdzniecības iestādēs, kuras bezskaidras naudas norēķiniem izmanto Krājbankas maksājumu karšu termināļus, norēķināties ar jebkuras citas bankas izdotām maksājuma kartēm nav iespējams.

Skaidru naudu izņemt nevar, samaksāt ar karti arī nevar! Tuvojas mēneša beigas, algas dienas un uzņēmumi saskarsies ar darbinieku vēlmi saņemt savu nopelnīto algu skaidrā naudā, lai vismaz kaut kā spētu savilkt galus kopā. Tas ne tikai veicinās aplokšņu algu iespējamības palielināšanos, bet ir arī gards kumoss zagļiem, nemaz nerunājot par milzu garajām rindām pie Krājbankas bankomātiem, kur kabatas zagļi ļoti labi var noskatīt savus nākamos upurus.

Attiecībā uz pašvaldību iespēju sniegt atbalstu lauku iedzīvotājiem, kuriem radušās problēmas ar piekļuvi finanšu līdzekļiem, kas iesaldēti "Krājbankā", ZZS aicina finanšu ministru Andri Vilku (V) nekavējoties risināt jautājumu par bezprocentu aizdevumu tām pašvaldībām, kuras būtu gatavas ņemt ārkārtas aizņēmumus Valsts kasē "Krājbankas" radīto problēmu risināšanai.