19.12.2014

Atbalsta priekšlikumus strādāt pie priekšrocību radīšanas veselīgākai pārtikai


19.decembrī Pārtikas nozares padomes sēdē tika izskatīti un atbalstīti  Veselības ministrijas izstrādātie priekšlikumi valdības rīcības plāna  projektam, kas paredz nepieciešamību izvērtēt vairākus pasākumus  priekšrocību radīšanai veselīgiem pārtikas produktiem.

Uzrunājot klātesošos, veselības ministrs Guntis Belēvičs uzsvēra, ka mērķis ir Latvijas iedzīvotājiem un jo īpaši bērniem ar ēdināšanu skolā radīt iespēju uzturā lietot veselīgu un Latvijā ražotu pārtiku. To ir iespējams panākt ar prasmīgu nodokļu politiku, paredzot zemākus nodokļus veselīgiem pārtikas produktiem, savukārt ikdienā nevēlamiem – lielākus nodokļus. Tādējādi iedzīvotāji tiktu motivēti vairāk lietot veselīgus produktus un ilgtermiņā tas atstātu pozitīvu iespaidu uz sabiedrības veselību, kā arī ļautu samazināt nākotnes izdevumus veselības aprūpē. 

Veselības ministrs aicināja saprast veselīga uztura nozīmi sabiedrības veselības saglabāšanā un veicināšanā. Statistika liecina, ka jau šobrīd aptuveni piektā daļa pirmklasnieku ir ar palielinātu ķermeņa masu vai aptaukošanos. Tādēļ valstij ir jāparūpējas, lai bērni ar ēdināšanu skolās saņemtu veselīgu uzturu un tiktu iemācīti pareizi ēst.

Lai samazinātu veselībai nelabvēlīgu pārtikas produktu izplatību sabiedrībā un veicinātu veselīgas izvēles pieejamību, valdības rīcības plānā paredzēts iekļaut uzdevumu izstrādāt un iesniegt Ministru kabinetā noteikumus trans-taukskābju daudzuma ierobežošanai ievestajai un Latvijā ražotajai pārtikai, kā arī veikt grozījumus normatīvajos aktos, precizējot izglītības iestāžu ēdnīcās un kafejnīcās atļauto pārtikas produktu klāstu.

Tāpat tiek rosināts izvērtēt iespēju samazināt no ikdienas uztura izslēdzamu pārtikas produktu* lietošanu sabiedrībā, piemērojot šiem produktiem akcīzes nodokli un vienlaikus paredzot iespēju mazināt pievienotās vērtības nodokli noteiktām pārtikas grupām.

*produkti ar augstu sāls, pievienotā cukura un tauku saturu, atsevišķām pārtikas piedevām (garšas pastiprinātāji), ĢMO saturoši produkti.