05.11.2018

“Pasažieru vilciens” mēneša laikā varēs paziņot jauno elektrovilcienu iepirkuma rezultātus


Līdz ar valdībā izskatīto jautājumu par elektrovilcienu iegādi, AS “Pasažieru vilciens” (PV) mēneša laikā pabeigs 32 jaunu elektrovilcienu iepirkuma procesu un paziņos tā rezultātu.

 

Valdība pirmdien, 5. novembrī, atbalstīja, ka laika posmā no 2019. gada līdz 2024. gadam jaunu elektrovilcienu, rezerves daļu fonda 5 gadiem un elektrovilcienu uzturēšanas iekārtu iegādē, kā arī vilcienu depo izbūvē kopumā varēs ieguldīt līdz 259 milj. euro valsts budžeta līdzekļu. Faktiskās izmaksas būs zināms tikai pēc PV veiktā jauno elektrovilcienu iepirkuma noslēgšanās un uzvarētāja paziņošanas, kas plānota līdz šī gada novembra beigām. Noteiktais finansējuma apmērs neietekmēs turpmākos valdības lēmumus par līdzekļu piešķiršanu citu valstij būtisku nozaru attīstībai, jo ietekme uz valsts budžetu un tā deficītu ir neitrāla.

 

Līdz ar valdībā pieņemto lēmumu Satiksmes ministrijai būs jānodrošina finansējuma plūsmas uzraudzība un kontrole, lai netiktu palielināta ietekme uz valsts budžetu. Savukārt PV ir tiesīgs pabeigt iepirkuma procesu un īstenot biznesa plānu, lai rezultātā nodrošinātu jaunu elektrovilcienu iegādi.

 

“Šī Pasažieru vilcienam ir vēsturiski nozīmīga diena, jo atver pavisam jaunas durvis ceļā uz iespēju sniegt mūsdienīgus un pasažieru vēlmēm atbilstošus sabiedriskā transporta pakalpojumus. Lai arī šis bija visiem nopietns izaicinājums, kopīgi ir izdarīts nozīmīgs darbs, lai rezultātā Pasažieru vilciens izpildītu sabiedrībai doto solījumu un beidzot iegādātos jaunus elektrovilcienus. Tagad ir jābūt drosmīgiem un izlēmīgiem. Ja vilcienus nenopirks tagad, tad tos vairs nenopirks vispār. Tas nav pieļaujams, jo iedzīvotājiem Latvijā ir tiesības pārvietoties mūsdienīgos, modernos, ērtos un kvalitatīvos vilcienos, kas kā vizītkarte vienlaikus parāda arī valsts attīstības līmeni un attieksmi pret mūsu cilvēkiem,” uzsver satiksmes ministrs Uldis Augulis.

 

Tiesības piegādāt elektrovilcienus būs pretendentam, kurš piedāvā ekonomiski izdevīgāko vilcienu cenu, ko vērtē visā to paredzētajā ekspluatācijas laikā jeb 35 gados. Elektrovilcienu iepirkumā piedalās visi pazīstamie vilcienu ražotāji, kuri iesnieguši savu piedāvājumu - TALGO, STADLER, CAF un ŠKODA. 

 

Jaunos 32 piepilsētas pasažieru elektrovilcienus ar 400-450 sēdvietām plānots piegādāt laikā no 2020. līdz 2023. gadam. Iegādājoties jaunus elektrovilcienus, PV mērķis ir jau tuvākajos gados kļūt par pelnošu valsts kapitālsabiedrību.

 

Vienlaikus iedzīvotājiem būs iespēja pārvietoties ar sabiedrības vajadzībām un mūsdienīga sabiedriskā transporta prasībām atbilstošiem vilcieniem. Kvalitatīvs un pieejams sabiedriskais transports ir pakalpojums, kurš valstij jānodrošina tāpat kā valsts ikvienam piedāvā garantētas izglītības, drošības vai ārstniecības iespējas.

 

Raugoties ilgtermiņā, vilcienam ir jākļūst par sabiedriskā transporta tīkla mugurkaulu. Ik rītu un vakaros Rīgā ierodas un dodas prom apmēram 14 000 pasažieru.

 

Savukārt pārvadāto pasažieru skaits līdz ar jauno elektrovilcienu iegādi varētu pieaugt no pašreizējiem 17 miljoniem līdz 25 miljoniem pasažieru gadā.